Adres: Kapu Mahallesi Hasan Akbulut Sokak No 7/A 28100 Giresun

Telefon: (0454) 212 0493

Kişisel

AHMET ÖZTÜRK
Azim, kararlılık, sorumluluk içinde hedeflerini koyan, geleceği çok iyi planlayıp bu günleri de gördüm artık diyebilen, geldiği yeri ve toplumu unutmayan bizden biri… Bir dağ köyünde çamur içinde karalastik ile dolaşılan günler… Gençlere örnek olmak onun en büyük hedefi…
1965 yılında Giresun’un Pınarçukuru Köyü’nde doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Giresun’da tamamladım. 1985 yılında, ablamdan aldığım kiralık fotoğraf makinası ile Giresun Taşbaşı Parkında seyyar fotoğrafçılık yapmaya başladım.
Çalışma disiplini içinde, tüm sosyal faaliyet­lerin fotoğrafçılığını yapmaya başladım. Düğün ve özel çekim fotoğrafçılığı faaliyetlerini sürdürdüm. Daha sonra 1990 yılında, ilk fotoğraf stüdyosunu açtım. Küçük bir pasajda ilk dükkanı kiralayarak başlayan bu serüveni yıllar içinde tüm pasaj derinliğine yayarak, alt katı da hizmete dahil ettim. Bugün Postahane alt sokağında hizmet veren bu işletme mesleki anlamda daima ilklere imza atmıştır. Tüm sosyal faaliyetlerde topluma katkı sağlayan işletmem, kamu yararına sosyal faaliyet sponsorluklarını da ihmal etmedi. İçinden geldiğim topluma katkılarımı devam ettirmeyi bir ilke olarak benimsedim. Hedeflerimi geliştirerek 2000 yılında Giresun’umuzun en güzide caddesi olan Gazi Caddesinde ikinci fotoğraf mağazamı açarak, tüm teknolojik ürünler ile halkımıza hizmet vermeyi amaçladım.
Şu anda geldiğim noktada sektörün en güzide markaları olan Canon, Nikon, Fuji, Kodak, sony ile müşterilerimize hizmet veriyoruz. Profesyonel iş disiplini ve alanlarında ihtisaslaşmış toplam 6 personelimiz ile hizmet vermekteyiz.
Bizimle çalışıcak adaylar üç aylık bir deneme sürecinden geçerler. Bu süre içinde, adayların mesleki tecrübelerinin yanı sıra, güvenirlik, disiplin ve iş yaşamlarından neler bekledikleri, sürekli gelişim, sergiledikleri performanslar, müşteri ilişkilerinde yapıcı olmaları, önemli kıstaslar bizim için.
Birçok yurtiçi ve yurtdışı fotoğraf seminerleri ile fotoğraf fuarlarına iştirak ediyorum. Bu sayede mesleğimi teknolojinin sunduğu yeniliklerle bir araya getiriyorum. Hedeflediğimiz noktaya en iyi şekilde gelmeye çalışırken Giresunlu değerli müşterilerimize en iyi şekilde hizmeti vermeye önem gösteriyoruz.
Bahsettiğim ürün bayilikleri sayesinde, üretilen en son teknolojik ürünler, mağazalarımız tarafından anında piyasaya sürülmektedir. Şehrimiz insanları, başka şehirlerdeki mağazalarda görmeye alıştığı bu ürünleri mağazalarımızda tüm çeşitleri ile görmebilmektedirler. Özel olarak mağaza içinde kurduğumuz bir ekip ise, konusuna vakıf olarak en iyi şekilde ürün tanıtımlarını yapmakta ve müşterilerimizin ürün hakkında ki sorduğu sorulara doğru ve kesin cevapları net olarak verebilmektedir.
Geçmiş yıllarda rekabet vasıtası ile pazarda ya da pazar girişinde engeller; enflasyon yüksek karlı sonuçlar verirdi. İşini yapan, işinde ihti saslaşan ve doğru fiyatta mal alıp, stoklayan gerçek anlamda kârlı işler yapardı. Şimdi ise; iştigal ettiğimiz alana diğer sanayi dallarının katılımı (Görüntülü telefon, kamera vb.) ile birlikte yüksek düzeyde rekabetçi anlayışta değişiklikler oldu.
Önceden 3-5 rakibimiz vardı; şimdi 10-15…İşin özü değişti. Önceden piyasada mallar uzun ömürlü idi. Aldığımız malı her türlü ge­liştirebilir, öngörülerle kârlılığımızı belirleye­bilirdik. İşlerimiz mekanik bir düzen içinde aynı şekilde işlerdi. Geliştirme özgürlüğümüz kısıtlı idi. Kazanıyorduk; gerisi çok da gerekli değil idi. Müşteri taleplerine yoğunlaşma yerine bizim belirlediğimiz ürüne odaklanıyorduk. Fiyatlandırma, masraflar, ürünlerin eskime hızı düşük olduğundan envanter yönetimimizde riskler küçük, kazanç daha büyüktü. Artık müşteri taleplerine yoğunlaşma, daha aktif olan müşteri satın alma ve bilgi isteği ile ürünler kısa ömürlü, kazançlar anlık değişir hale gel­miştir. Bu değişim üretimden, stok anlayışımıza kadar değişmiş ya da değişmek durumuna girmiştir. Kazanç öngörüsü minimize edilmiş, anlık ürünler, anlık etki + talep + arz ile hızlı bir sürece girilmiş, müşteri odaklı ticarete yö nelinmiştir. Talebi anlayamayan bu piyasada oyuncu olma özelliğini kaybetmiş ya da kay bedecektir. Bu tarz ticari dengede ürünlerin modası çabuk geçer ve envanter yönetiminde ciddi riskler mevcut hale gelmiştir.
Teknoloji, bilgi, tecrübe… Bunları bir arada daha iyiye taşımak, lider olma yolunda potansiyeli düşürmeden mesleğimi daha iyi bir noktaya getirmeyi planlıyorum. Çok çalışmak lazım…
Açıkçası kendime ayırmak istediğim vakitler bile stüdyo içinde geçiyor. Sanırım mesleğime o kadar tutkuyla bağlıyım ki sürekli mesai yapmak hoşuma gidiyor. Ara sıra yurt dışına seyahatlere gidiyorum. Kısa sürekli de olsa değişik yerleri keşfetmeyi, sosyal yaşantıma bir şeyler katmayı, sürekli gelişim içinde olmayı, araştırmayı ve gördüklerim paylaşmayı seviyorum. Fakat lâf aramızda benim memleketimin insancıl yaklaşımına başka yerde rastlamak mümkün değil. Bir an önce yurda dönmek, memleketimin havasını solumak istediğimi de itiraf etmeliyim. ,

Ünlü bir düşünürün de dediği gibi “Fotoğrafınız iyi değil ise, olaya yeterince yakın değilsiniz” Bu işi yapmak ve başarılı olmak isteyenlere tavsiyem şu: Neyi istediklerini iyi bilmeleri, hırslı, sabırlı ve en önemlisi fotoğraf çekme konusunda iyi olmaları lâzım. Çünkü başarı; stüdyo fotoğrafında gizli… Yatırımları, ilk önce stüdyoya, sonra bilgiye, sonra teknolojiye, sonrasında da insan kazanma ve eğitimine yapmak gerekiyor.